Kouzelný náramek – Viola Shipmanová

64/70

Kouzelný náramek

Viola Shipmanová

57c5675061b7dJe ošklivý deštivý podzimní den a je mi hrozně smutno. V tu chvíli mi do oka padne knížka, která mi v posledních několika dnech dělala společnost, bavila mě a ač venku padaly trakaře, vůbec mi to v její společnosti nevadilo. Kniha, již bych vám chtěla prostřednictvím této recenze představit, by se dala popsat jako rodinná kronika, protože v ní sledujeme osudy tří žen z jedné rodiny – babička, maminka a vnučka. Všechny tyto tři ženy pojí jedna věc a tou je právě kouzelný náramek. Pojďme se tedy podívat na knihu blíže.

Kniha Kouzelný náramek vyšla v originále THe Charm Bracelet v roce 2016, ve stejném roce se dočkává svého vydání i u nás a zasložilo se ně nakladatelství LEDA.

Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

„Díky rodinnému šperku si tři ženy jasněji uvědomí, že na rodině velmi záleží. Příběhy ukryté v přívěscích změní jejich pohled na život a ony najdou novou chuť ho žít.
Lolly dostávala od své matky ke každým narozeninám jedno kouzlo spolu s připomínkou, jak důležité jsou rodinné vzpomínky.
Teď je Lolly sedmdesát let, zhoršuje se jí paměť, a tak si uvědomí, že jí nezbývá moc času na to, aby obnovila vztah se svou dcerou a s vnučkou, protože obě byly stále příliš zaměstnané, než aby si našly chvilku na ni a na její rodinné historky.
Když ale Lollyině dceři Arden kdosi nečekaně zavolá a vyjádří obavu o její matku, vypraví se Arden za ní a vezme s sebou i svou dceru (a Lollyinu vnučku) Lauren. Lolly jim pak vypráví příběhy spojené s jednotlivými přívěsky na náramku – a všechny tři si znovu najdou cestu k sobě navzájem a také radost, naději a lásku.
Kouzelný náramek je dárek, který budete žárlivě střežit ještě dlouho poté, co dočtete poslední stránku.“

Tato kniha u mě při výběru vyhrála na plné čáře, na první pohled jsem se zamilovala do obrázku na obálce. Je to neskutečné, co vše pouhá obálka dokáže se čtenářem provést, a to ještě nejsme u toho uchvátného příběhu (ale o tom později). Obálka na mě udělala velký dojem, protože jsem si při pohledu na ni připadala, jako bych byla na pláži, kde se procházejí dvě ženy v šatech a na zápěstí se jim houpají kouzelné náramky. Abych pravdu řekla, náramek mě asi opravdu okouzlil, protože hledím, hledím a stále nemohu z výjevu oči spustit. A co najdeme pod přebalem? Zkoušeli jste někdy knihu svléknout „do naha“? U této to určitě zkuste, otevře se před vámi totiž vodní plocha a vy se budete moci vykoupat, nebo si aspoň smáčet nohy v osvěžující jezerní vodě. Je vám libo procházet se po molu? Stačí vám k tomu malinko, otevřít knihu – na předním i zadním přídeští najdete další kouzelný výjev.

Příběh je úžasný, autorka si pohrála jak s rozvrstvením, tak i s kompozicemi. Najdeme zde sice pouhé dvě kompoziční roviny, a to chronologickou a retrospektivní a mohli bychom tvrdit, jak je to jednoduché přímočaré čtení. Jenže… Co když se vám tyto roviny prolínají přesně tak brilantně, jako to činí právě v této knize? Pak vzniká dílo s velkou hodnotou, čtenář u něj musí chvilinku přemítat nad časovou a místní rovinou, ale pak zjistí, že je vše explicitně dané a řečené.

Jak jsem již napsala v samotném úvodu, v knize se vyskytují tři hlavní postavy, a to babička Lolly, maminka Arden a vnučka Lauren (zmiňována je i prababička Mary, jíž je věnována jedna kapitola). Všem hází život pod nohy klacky, spoustu klacků, ale všechny 3 budou čtenářům sympatické díky tomu, jak se dokáží nad své problémy povznést, jak se dokáží semknout a pomoci si, i když na sebe mají občas pěkný vztek. Díky tomu, že je líčen rodinný život, troufla jsem si tuto knihu zařadit do rubriky kroniky. Já v ní totiž tu rodinnou kroniku vidím.

Celá kniha je psána v er-formě, kterou doplňují dynamické dialogy. Postavy se vyjadřují ve vší slušnosti a vždy, když promlouvají, srdíčko zaplesá. Celý příběh je napsán tak úžasně, že je škoda, že vyprávění končí. Předpokládám, že k této knize se v brzké době vrátím znovu, protože mě opravdu uchvátila, má svou poetiku. Jednou z věcí, na kterou nesmím zapomenout jsou uchvátné úvody jednotlivých částí, které jsou uvedeny citátem z příběhu samotného, jenž vystihuje celou nadcházející část. Každá tato část je věnována jednomu přívěsku z kouzelného náramku a my se dozvídáme přívěskovou kouzelnou formulku, k tomu všemu můžeme na obrázku zahlédnout i sám přívěsek, o němž se mluví.

Kniha má krásných 422 stránek, jež se dělí do jedenácti částí + doslov + poděkování. Jednotlivé části jsou pak rozděleny do přibližně 47 kapitol. Píši přibližně, protože některé kapitoly jsou pojmenovány netypicky a není u nich uvedeno číslo, ale třeba jen datum a místo.

Jednou z věcí, které bych chtěla zmínit je úžasná grafika. Díky větším písmenům, patkovému písmu a většímu řádkování se kniha čte téměř sama. Čtení jsem si úžasně užívala a celá kniha mi dokázala zvednout náladu z bodu mrazu na tu sluníčkovou :). Musím říci, že se toto dílo stane mým nejoblíbenějším v kategorii sociálních románů. Celkově jsem naprosto unešená, autorka si mě dokázala získat a podmanit svým vybroušeným jazykem a já jsem nadšená, že jsem si tento skvost mohla přečíst a užít si každé písmenko od začátku až do konce. Místy se mi chtělo smát, místy se mi chtělo plakat a to je přesně to, díky čemu poznám, že je kniha prostě luxusní. Dokáže vyvolat ve čtenáři emoce a jejich prostřednictvím i zájem. Tato roztomilá relaxovka si ode mě vysloužila nádherných 100 %, naprostou spokojenost a vřelá doporučení, protože… PROSTĚ STOJÍ ZA TO!

PS: Na to, že se jedná o autorčinu prvotinu, tak je kniha opravdu dobře propracovaná. Vůbec bych tento fakt neodhalila, kdybych si o něm nepřečetla na zadní straně obálky. Takže, paní Shipmanová, klobouk dolů před vámi. Pochopitelně ale smekám i před překladatelkou, která svou práci také odvedla výborně, bez ní bych si tuto knihu nepřečetla.

Za poskytnutí recenzního výtisku patří velké díky nakladatelství LEDA. Pokud se vám recenze zalíbila a máte chuť si knihu přečíst také, můžete si ji pořídit zde.

Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

Žánr:
Literatura světová, Romány, Příběhy
Rok vydání: 2016
Počet stran: 424
Nakladatelství: Leda
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-7335-443-5

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s